Každý, kdo se věnuje běhání (my už přes 20 let), ví, že každá běžecká chyba má svůj důvod. Někdy to může vypadat jednoduše: uvědomíte si, co děláte špatně, opravíte chybu a běháte lépe. A někdy to opravdu tak je – jen je potřeba vědět, jak na to.
Na základě našich zkušeností s mnoha běžci různých výkonnostních úrovní jsme sestavili přehled pěti nejčastějších důvodů, proč se někteří běžci nezlepšují. Teď je předáváme i vám:
1. Nevím, kde mám při běhu ruce a nohy
Jedním z nejdůležitějších faktorů, který vám může okamžitě poskytnout výhodu nad ostatními, je naučit se ovládat své tělo. Pokud dokážete zvládnout koordinaci pohybu, ovládnete i svůj běh. Nepřidávejte jen kilometry, ale zařaďte i krátké technické tréninky. Ruku na srdce – kdo z vás pravidelně pracuje na rozvoji koordinace? Doporučujeme zařazovat cvičení na rozvoj dalších kondičních schopností (rychlosti, síly, koordinace, pohyblivosti). Vrátí se vám to v lepších výkonech
2. Nevím, kde hledat rady odborníků
Nemusíte být na to sami. Ověřujte si informace, nechte si poradit od zkušených. Špičkoví trenéři často své know-how drží pro vrcholové sportovce, ale to neznamená, že k těmto informacím nemůžete mít přístup i vy. Sledujte zkušené běžce, ptejte se jich a inspirujte se jejich tréninkovými metodami. Najděte si běžeckého trenéra, který vám pomůže zlepšit techniku a ušetří roky pokusů a omylů.
Právě proto vznikl běžecký klub umimbehat.cz. Naším cílem je sdílet ověřené tréninkové metody a principy, které vám pomohou správně pracovat na své běžecké technice a dosáhnout lepších výsledků.
3. Běhám 5x týdně, ale stále se nezlepšuji – spíše mě bolí nohy a záda
Běh není jen o běhání. Abyste se v běhu zlepšili, musíte dělat další věci, jako je zlepšování koordinace, rychlosti, síly a pohyblivosti. Pokud jste tyto aspekty dosud zanedbávali, je na čase začít budovat pevné základy. Tělo, které je připravené na běh, se bude lépe zlepšovat a vyhnout se zraněním.
4. Dělám atletickou abecedu, ale má technika se nezlepšuje
Ne všechny cviky atletické abecedy jsou vždy přímo propojeny s biomechanikou běhu. Je důležité si uvědomit, proč určitý cvik děláte – co jím chcete zlepšit? Zaměřujete se na zlepšení dokroku nebo správného postavení nohy?
Každý cvik má svůj účel a zaměřuje se na konkrétní fázi běžeckého kroku. Pokud se cvičením soustředíte na tyto fáze, postupně dojde ke zlepšení celého běhu.
5. Proč bych měl trénovat rychlost, když běhám dlouhé tratě?
Rychlost je klíčová, i když běháte dlouhé tratě. Limitujícím faktorem je často maximální rychlost. Pokud dokážete běžet 1 km za 4 minuty, nemůžete očekávat, že půlmaraton zaběhnete tempem 4:10/km. Proto doporučujeme zařazovat trénink maximální rychlosti alespoň jednou týdně. Tento typ tréninku vám pomůže zrychlit a zlepšit vaši celkovou výkonnost.