Proč je dobré se vidět na videu?

Máte kameru, tablet nebo mobil? Máte kamaráda, trenéra který by vás mohl natočit? Perfektní, pokud ano, máte z poloviny vyhráno.

Vizuální zpětná vazba poskytuje trenérovi rychlé informace o úrovni daných dovedností, o správnosti provedení pohybu nebo správnosti dosaženého pohybového úkolu. Získané informace pomohou trenérovi porozumět úrovni výkonu běžce. Na základě těchto informací může trenér volit další postupy v tréninkovém procesu (zaměření tréninku, obtížnost cvičení…). Řada sportovců cítí, že výkon provedli správně, ale poté díky videu zjistí, že to tak nebylo. Mnoho běžců nedokáže vnímat své tělo v prostoru a je pro ně těžké zhodnotit zda-li daný pohybový úkon byl proveden správně.

Dobře řekněme, že se natočíte a vidíte se na videu. Teď vám řeknu, jaké programy vám pomohou analyzovat vaši techniku. Jsou volně dostupné nebo placené, zde uvádím seznam těch známých:

Dartfish – profesionální placený program

Kinovea – spousty užitečných funkcí, program zdarma

Hudle – program pouze pro tablety a mobily, velká část funkcí zdarma, možnost porovnávat své videa v komunitě s ostatními běžci

Mám natočeno, mám zanalyzováno v programu a teď ta nejdůležitější část, říct, co je špatně a co s tím. Takové ty základní chyby, že vám ruce lítají ze strany na stranu byste mohli identifikovat i sami, ale určit, jaká je ta hlavní chyba limitující váš výkon právě teď je obtížnější. Řeknu to asi takto, čím víc zkušenější trenér, tím víc na vaší běžecké technice vidí určitých souvislostí a spojitostí se zraněním nebo s poklesem výkonnosti. Určitě se nezaměřujte na odstranění všech chyb najednou. Z mých osobních zkušeností doporučuji zaměřit se na korekci jedné maximálně dvou chyb. Být vnímavý k tomu, co měním a jak to na mě působí. Nezoufat, když mi něco hned nejde opravit, je to přirozený proces. Experimenty ukázaly, že osvojení optimální techniky může být ve velice krátké době za pomoci účinné zpětné vazby a s použitím správných tréninkových metod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *