Dokážete při běhu stále řídit své tělo?

Tvrdíte, že došlapujete na přední část chodidla, ale video na vás prozradí jasnou patu? Stává se vám, že při běhu nevíte, kde máte ruce, nohy? Naučte se vnímat svoje tělo a posuňte svůj běžecký styl k vyšší efektivitě.

Lidské tělo disponuje smysly, které vnímají okolní prostředí, a receptory, které zachycují vnitřní stav v těle. Při běhu běžně reagujeme nejen zrakem a sluchem na kořeny nebo projíždějícího cyklistu. Stejně intenzivně vnímáme okolí tlakovými senzory na chodidlech. Při pasivním životním stylu se činnost těchto čidel utlumuje, což společně s nedostatečnou fyzickou kondicí omezuje naši celkovou výkonnost a způsobuje, že sami sobě při běhu spíše překážíme.

Proč zlepšovat vnímání vlastního těla?

Důležitým prvkem při nácviku běžecké techniky je celkové vnímání vlastního těla. Přijímáme smyslové informace, které náš mozek analyzuje a pak se podle nich rozhoduje. Jenomže ne každý má na začátku motorického učení vnímání vlastního těla na vysoké úrovni, aby každý pohyb vycítil a uměl provést hned na první pokus.

Většina lidí s hrůzou zjišťuje, že spojení hlava-tělo funguje po křivolakých a dost nejistých drahách, takže myšlenka na pohyb se s pohybem samotným úplně míjí.

Dovednost „poručit svému tělu v pohybu“ si totiž každý musí teprve osvojit a to delší spoluprací s vlastním tělem. „Vynikající atleti jsou géniové tělesného vnímání. Hluboce si jsou vědomi toho, kde se nachází jejich tělo v prostoru a co je třeba změnit, aby se dostali z místa, kde jsou, na místo, kde chtějí být. Dokáží vnímat jednotlivé fáze běhu a průběh zapojování jednotlivých svalů ve správném pořadí.

Velmi významná věc, která vám zlepší vnímání vlastního těla

Je to zpětná video-vazba. Efektivita nácviku se zvyšuje, pokud běžec dostávat konkrétní a jednoduché informace o kvalitě provedeného pohybu. Rychlost učení běžecké techniky se navíc umocní, pokud sami sebe uvidíte na videozáznamu, nejlépe hned po skončení cvičení. Dostanete důležité informace a s těmi pak musíte sami pracovat.

Mějte na paměti, že je to vždy jen na vás

Mít trenéra, který zanalyzuje vaši techniku, je jedna věc, ale samostatná práce s jemnými změnami v poloze vlastního těla je věc druhá. Pro začátek je ideální vyvarovat se rušivých vnějších vlivů. V botách s vysoce odpruženou podrážkou vám chybí pevný kontakt s podložkou, takže jen těžko vnímáte intenzitu a úhel dopadu na zem. Nezoufejte, neházejte flintu do žita, pokud vám učení nových dovedností hned nejde. Proces motorického učení má několik fází a vy si jimi musíte postupně projít. V to jaké fázi zůstanete dlouho záleží na vaší docilitě (učenlivosti). Každý jsme individuální a máme tělo jinak nastaveno. Někomu trvá učení krátce jinému déle. Jde o to vždy vytrvat, dostávat jasné signály, co je špatně a umět s nimi pracovat.

Rada na závěr

Smyslové senzory nacházející se v chodidlech jsou přímo spojeny se segmenty L4-S1 naší páteře. Oslabením těchto senzorů se zhoršuje naše motorická činnost. Zařazujte vyběhnutí bez bot v rámci tréninku nebo po něm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *