Tvrdíte, že došlapujete na přední část chodidla, ale video na vás prozradí jasnou patu? Stává se vám, že při běhu nevíte, kde máte ruce, nohy? Naučte se vnímat svoje tělo a posuňte svůj běžecký styl k vyšší efektivitě.
Lidské tělo disponuje smysly, které vnímají okolní prostředí, a receptory, které zachycují vnitřní stav v těle. Při běhu běžně reagujeme nejen zrakem a sluchem na kořeny nebo projíždějícího cyklistu. Stejně intenzivně vnímáme okolí tlakovými senzory na chodidlech. Při pasivním životním stylu se činnost těchto čidel utlumuje, což společně s nedostatečnou fyzickou kondicí omezuje naši celkovou výkonnost a způsobuje, že sami sobě při běhu spíše překážíme.
Proč zlepšovat vnímání vlastního těla?
Důležitým prvkem při nácviku běžecké techniky je celkové vnímání vlastního těla. Přijímáme smyslové informace, které náš mozek analyzuje a pak se podle nich rozhoduje. Jenomže ne každý má na začátku motorického učení vnímání vlastního těla na vysoké úrovni, aby každý pohyb vycítil a uměl provést hned na první pokus.
Většina lidí s hrůzou zjišťuje, že spojení hlava-tělo funguje po křivolakých a dost nejistých drahách, takže myšlenka na pohyb se s pohybem samotným úplně míjí.
Dovednost „poručit svému tělu v pohybu“ si totiž každý musí teprve osvojit a to delší spoluprací s vlastním tělem. „Vynikající atleti jsou géniové tělesného vnímání. Hluboce si jsou vědomi toho, kde se nachází jejich tělo v prostoru a co je třeba změnit, aby se dostali z místa, kde jsou, na místo, kde chtějí být. Dokáží vnímat jednotlivé fáze běhu a průběh zapojování jednotlivých svalů ve správném pořadí.
Velmi významná věc, která vám zlepší vnímání vlastního těla
Je to zpětná video-vazba. Efektivita nácviku se zvyšuje, pokud běžec dostávat konkrétní a jednoduché informace o kvalitě provedeného pohybu. Rychlost učení běžecké techniky se navíc umocní, pokud sami sebe uvidíte na videozáznamu, nejlépe hned po skončení cvičení. Dostanete důležité informace a s těmi pak musíte sami pracovat.
Mějte na paměti, že je to vždy jen na vás
Mít trenéra, který zanalyzuje vaši techniku, je jedna věc, ale samostatná práce s jemnými změnami v poloze vlastního těla je věc druhá. Pro začátek je ideální vyvarovat se rušivých vnějších vlivů. V botách s vysoce odpruženou podrážkou vám chybí pevný kontakt s podložkou, takže jen těžko vnímáte intenzitu a úhel dopadu na zem. Nezoufejte, neházejte flintu do žita, pokud vám učení nových dovedností hned nejde. Proces motorického učení má několik fází a vy si jimi musíte postupně projít. V to jaké fázi zůstanete dlouho záleží na vaší docilitě (učenlivosti). Každý jsme individuální a máme tělo jinak nastaveno. Někomu trvá učení krátce jinému déle. Jde o to vždy vytrvat, dostávat jasné signály, co je špatně a umět s nimi pracovat.
Rada na závěr
Smyslové senzory nacházející se v chodidlech jsou přímo spojeny se segmenty L4-S1 naší páteře. Oslabením těchto senzorů se zhoršuje naše motorická činnost. Zařazujte vyběhnutí bez bot v rámci tréninku nebo po něm.